niedziela, 13 lipca, 2025

Geneza Wielkiego Kryzysu: Sytuacja przed czarnym czwartkiem 1929

Lata dwudzieste XX wieku, nazywane “szalonymi latami dwudziestymi” (ang. Roaring Twenties), były okresem prosperity i optymizmu w Stanach Zjednoczonych. Rozwijała się produkcja, rosły płace, a na giełdzie panowała euforia. Coraz więcej osób inwestowało oszczędności, często spekulując na akcjach, a duża część robiła to na kredyt (tzw. “margin buying”). Bańka spekulacyjna rosła, a mało kto zwracał uwagę na niepokojące sygnały, takie jak nierównomierny rozkład bogactwa i spadające ceny płodów rolnych. Niebezpiecznie wysoki poziom zadłużenia i przekonanie, że wzrost gospodarczy będzie trwał wiecznie, stworzyły idealne warunki do katastrofy.

Dzień, który wstrząsnął światem: 24 października 1929 roku

Czarny czwartek 1929, przypadający na 24 października, to dzień, w którym nastroje na nowojorskiej giełdzie diametralnie się zmieniły. Panika zaczęła się od masowej wyprzedaży akcji, gdy inwestorzy zaczęli realizować zyski, a inni, widząc spadające ceny, próbowali ratować swoje inwestycje. Liczba sprzedawanych akcji osiągnęła rekordowe poziomy, a indeksy gwałtownie pikowały. Próby uspokojenia sytuacji przez bankierów, którzy skupywali akcje, przyniosły jedynie krótkotrwały efekt.

Mechanizm paniki na Wall Street

Głównym motorem paniki był strach przed stratą. Gdy akcje zaczęły tanieć, inwestorzy, zwłaszcza ci, którzy kupili je na kredyt, byli zmuszeni do ich sprzedaży, aby spłacić długi. To z kolei powodowało dalszy spadek cen i jeszcze większą panikę. Lawina ruszyła i nikt nie był w stanie jej zatrzymać. Brak regulacji rynku finansowego oraz niedostateczna wiedza ekonomiczna inwestorów dodatkowo pogłębiały problem.

Następstwa krachu: Początek Wielkiego Kryzysu

Czarny czwartek 1929 był początkiem Wielkiego Kryzysu, najgorszej depresji gospodarczej w historii nowożytnej. Zubożenie społeczeństwa, masowe bezrobocie, bankructwa firm i spadek produkcji dotknęły Stany Zjednoczone i resztę świata. Skutki krachu odczuwalne były przez całe lata 30. XX wieku i wpłynęły na politykę, gospodarkę i społeczeństwo na całym świecie.

Reakcja na kryzys i wprowadzone reformy

W odpowiedzi na Wielki Kryzys, prezydent Franklin Delano Roosevelt wprowadził program “New Deal”, który miał na celu pobudzenie gospodarki, zmniejszenie bezrobocia i zabezpieczenie społeczne. W ramach tego programu powstały liczne projekty publiczne, takie jak budowa tam i dróg, a także wprowadzono regulacje rynku finansowego i system ubezpieczeń społecznych.

Lekcje wyciągnięte z Czarnego Czwartku

Czarny czwartek 1929 i Wielki Kryzys nauczyły nas, jak ważne są regulacje rynku finansowego, ostrożność w inwestowaniu i unikanie spekulacji. Pokazały również, jak kruchy jest system gospodarczy i jak szybko może się załamać, jeśli brakuje odpowiednich mechanizmów kontrolnych i zabezpieczeń. Doświadczenie to stało się podstawą dla budowy bardziej stabilnego i odpornego na wstrząsy systemu finansowego.

Współczesne echa krachu z 1929 roku

Choć minęło prawie sto lat od czarnego czwartku 1929, jego echa wciąż są słyszalne. Regularnie przypominamy sobie o nim przy okazji kolejnych kryzysów finansowych, analizując przyczyny i skutki tamtego wydarzenia. Czarny czwartek pozostaje przestrogą przed nadmiernym optymizmem, spekulacją i lekceważeniem sygnałów ostrzegawczych. Pamięć o nim powinna skłaniać nas do odpowiedzialnych decyzji ekonomicznych i dbałości o stabilność finansową.

0 Comments

Napisz komentarz